Սամարղանդում ընթացող Շանհայյան համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովին Հայաստանն, ի դեմս վարչապետ Փաշինյանը չի մասնակցում։ Նա հնարավորություն ուներ հանդիպելու Ալիևին և Պուտինին և, ի թիվս այլ հարցերի, բարձրացնել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի վրա ադրբեջանական ագրեսիայի հարցը։ Սա այժմ միակ հարթակն էր, ուր Ալիևն ու Փաշինյանը համատեղ հրավիրված էին։ Թեմայի վերաբերյալ Vesti.am-ը զրուցել է քաղաքագետ Արմեն Բադալյանի հետ։
-
Պարո՛ն Բադլյան, ինչո՞ւ Նիկոլ Փաշինյանը չմասնակցեց գագաթաժողովին, հանտկապես, որ այն հարթակ էր լինելու՝ հանդիպել Ալիևի և Պուտինի հետ։
Որպես պատճառ նշվում է սահմանային իրավիճակի լարումը․ այս պահի դրությամբ Հայաստանն ունի 135 զոհ և այն վերջնական չէ։ Եվ այս պայմաններում գնալ Շանհանյան համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովին մասնակցելու, իմաստազրկվեց։ Հասկանում եմ, հարցի ենթատեքստը, որ այն ոչ արևմտյան հարթակ էր և ցանկալի չէ Հայաստանի վարչապետի համար, այդ պատճառով էլ չգնաց։ Կարծում եմ՝ այս պահի դրությամբ կարևորը սահմանային իրավիճակն է և զոհերը։ Իսկ այն, որ ՀՀ վարչապետը արտաքին քաղաքականության մեջ գերադասում է արևմտյան հարթակներն, ապա դա, միանշանակ, տեսանելի է։ Ալիևը կարող է գնալ, ինքը հաղթող կողմն է, իսկ մենք՝ պարտվող։
Եթե սահմանում տիրող իրավիճակն այնպիսին է, որ Փաշինյանը հանդիպում է չեղարկում, ապա ինչո՞ւ է պնդում, որ ամեն ինչ հանգիստ է և նույնիսկ ռազմական դրության կարիք չկա, բայց ոչ արևմտյան հարթակ ՀԱՊԿ-ից օգնություն է ակնկալում։
Այո՛, իշխանությունը չի ընդունում սահմանային իրական իրավիճակը, քանի որ հակառակ դեպքում կնշանակի, որ իր այդխաղաղության կոնցեպտն ամբողջովին տապալվել է։ Դրա համար էլ ասում է, որ ընդամենը սահմանային լարված իրավիճակ է։ Ինչ-որ պետք էր Ադրբեջանին՝ նա ստացավ՝ ունեցավ դիրքային առավելություն, ցույց տվեց, որ կարող է առվելությունների հասնել և ետ չի կանգնելու Զանգեզուրի միջանցքի հասկացողությունից։ Եթե վարչապետը գնար այդ գագաթաժողովին, ապա Ալիևը հանդես էլ գալու առավելության դիրքերից։ Իսկ ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ-ին դիմելուն, ապա ասյօր ԱԳ նախարարն ակնարկ արեց, որ որոշ երկրերից ավելի շատ էին ակնկալիքները, քան կան։ Կարծում եմ, դա ՌԴ-ին էր վերաբերում։
Այս իրավիճակում Նիկոլ Փաշինյանի խաղաղության օրակարգը խմբագրման կենթարկվի՞։
Չեմ կարծում։ Ինչպես ինքը հրապարակային նշեց, իր նպատակը Ղարաբաղից ամբողջությամբ հրաժարվելն է և խաղաղություն ստանալը։ Նշում է, որ միջանցքը չի տալու, բայց իրեն հենց դրա համար են բերել 2018 թվականին։ Սա, իհարկե, սպառնալիք է Իրանի, Ռուսաստանի, Չինաստանի, ինչ-որ տեղ նաև Հնդկաստանի դեմ և պատահական չէ, որ վերջինս ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում բավականին քննադատական որոշմամբ հանդես եկավ, իսկ Չինաստանն էլ նշեց, որ հայ-ադրբեջանական հարբերությունների լարումը պետք է լուծվի Ղարաբաղի հարցի լուծման կոնտեքստում՝ հասկացնելով, որ Ղարաբաղի հարցը լուծված չէ։ Նրանք նաև արձանագրեցին, որ միջանցքի հարցը լուծված չէ, ինչքան էլ, որ Հայաստանի վարչապետը պնդում է դրա անհնարինությունը։ Այդ պետությունները հասկանում են՝ Հայաստանի վարչապետը կարող է այսօր մի բան ասել, վաղն՝ այլ։ Այս ֆոնին Փաշինյանը հասկանում է, որ չի կարող հրաժարվել իր խաղաղության կանցեպցիայից, քանի որ այդ դեպքում ինքն ամբողջությամբ վերադառնում է 1998թ-ին իշխանության եկած քաղաքական ուժի կոնցեպցիային՝ զարգանալ շրջափակված լինելով։ Այս դեպքում էլ հարց է առաջանալու՝ եթե 2-րդ և 3-րդ նախագահների կոնցեպցիան ճիշտ էր, ապա ինչո՞ւ եղավ 2018 թվականը։ Այդ պատճառով նա չի կարող հրաժարվել սեփական կոնցեպցիայից։
Սա Նիկոլ Փաշինյանի երթադրելի տրամաբանությունն է, իսկ ո՞րն է Ձերը։ Խաղաղության օրակարգից ի՞նչ արդյունք եք ակնկալում։
Խաղաղության օրակարգը, որևէ դրական արդյունքի չի կարող բերել։ Մենք գտնվում ենք մի տարածաշրջանում, որտեղ, եթե խաղաղություն ես ուզում, ապա միչև ատամներդ պետք է զինվես և հարևաններիդ համար լինես սպառնալիք։ Խոսքը վերաբերում է միայն Ադրբեջանին և Թուրքիային։
Ձեր խոսքից ճիշտ հասկացա՞ 1998թվականի կոնցեպտը ճիշտ էր։
Այո, ճիշտ էր, բայց լուրջ փոփոխություններով։ Հիմնական վեկտորը ճիշտ էր, իսկ դրանից դուրս եկած ենթավեկտորները թերի էին։
Նիկոլ Փաշինյանի ԱԺ ելութից հետո, ինքնաբուխ հավաք սկսվեց, որից հետո հրադադար հաստատվեց, սա զուգադիպությո՞ւն էր, թե՞ թշնամու հետ համագործակցության արդյունք։
Ինքնաբուխ նման միջոցառումներ չեն լինում, բայց շատ դեպքերում այդպես են ներկայացվում։ Հավաքված զանգվածի մի մասը փորձեց գնալ 2-րդ նախագահի գրասենյակ և նրան խաղի մեջ մտցնել, սկսվեց ինչ-որ քաղաքական գործիչների շրջանառության մեջ դնել։ Իսկ Արդբեջանի լռելը բացարձակ կապ չունի այդ գործընթացի հետ։ Ադրբեջաի համար միևնույն է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը։ Նա իր առաջ խնդիր էր դրել և դա լուծեց։ Առջևում Շանհայի գագաթաժողովն էր դրա համար էլ լռեց։ Այդ պետությունը միշտ կարևոր հանդիպումներից առաջ նման կերպ է իրեն դրսևորում։ Ալիևն այս պահի խնդիրն իր համար լուծել է, բայց ամբողջ խնդիրը՝ Զանգեզուրի միջանցքը, դեռևս չի լուծել։