Լավրովը հայտնել է՝ ինչպես «շատ արագ» դադարեցնել հակամարտությունն Ուկրաինայում
Ռուսաստանը համաձայն է, որ Ուկրաինայի հակամարտությունը կարելի է արագ դադարեցնել երկու շաբաթվա ընթացքում, Եթե դադարեցվեն Կիևին Արևմտյան ռազմական օգնության մատակարարումները: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է EADaily-ն։
«Մենք արդեն բազմիցս ասել ենք, որ իրավացի էր Եվրամիության դիվանագիտության նախկին ղեկավար Ժոզեպ Բորելը, երբ իրեն բնորոշ ոճով հայտարարում էր, որ Ուկրաինայում հակամարտությունը կարելի է շատ արագ կանգնեցնել՝ երկու շաբաթվա ընթացքում։ Միայն պետք է դադարեցնել ռազմական օգնության մատակարարումն Ուկրաինական ռեժիմին։ Սա է ձեր հարցի պատասխանըՄենք համաձայն ենք նման գնահատականի հետ։ Մեկ այլ բան, որ Ժոզեպ Բորելը անմիջապես ավելացրեց. բայց դա ոչ մի դեպքում չի կարելի անելքանի որ նախ պետք է Ռուսաստանին «ռազմավարական պարտություն» պատճառել, իսկ հետո նրան խաղաղության պայմաններ թելադրել։ Նման հայտարարությունների միամտությունը, կարծես թե, պատասխանատու պաշտոն է զբաղեցրել, ինչը հասկանալի է, բայց պարոն Բորելի փոխարինողը նույն տրամաբանությունն ունի»,-ասել Է Լավրովը Զիմբաբվեի ԱԳ նախարար Ամոն Մուրվիրայի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում: